Co se stalo za posledních 11 měsíců

Mám 11 měsíců za sebou od rozhodnutí, že si udělám malé staromódní lahůdkářství. V rámci svého plánu jsem si na to stanovil 5 let a tak mám pomalu jednu pětinu za sebou. Jak bych tedy zhodnotil ten necelý rok.

Vyučení na cukráře

K tomuto rozhodnutí jsem původně došel přes pečení koláčů a sušenek, ovšem proto, abych mohl péct oficiálně, musím získat výuční list v oboru cukrář. Musím říci, že bylo dosti obtížné se dopídit k tomu, jak co nejjednodušeji toto vyučení získat. Poslední dobou jsem četl, že je lidí s tímto oborem málo, ale nějak i přes tuto informaci není moc velká snaha o to, aby byla možnost k vyučení v tomto oboru přijít. Pro řadu oborů existují rekvalifikační kurzy, které absolvujete v nějaké normální dojezdové vzdálenosti a hotovo.

To ovšem neplatí pro cukráře. Když jsem už nějaký rekvalifikační kurz našel, tak byl ode mne více jak 3 hodiny cesty. Což při nutnosti absolvovat několik set hodin na kurzu, rozdělených do mnoho víkendů, je pro mě skoro nemožné. Navíc jsem zjistil, že i po absolvování samotného kurzu člověk musí jít složit klasické závěrečné zkoušky na nějaké učiliště.

Další možností bylo přejít na klasické denní studium. To je super, když je vám patnáct a nemusíte se o nic starat, protože vás někdo ošatí a nakrmí. Navíc představa, že ve svých skoro 40 letech budu sedět ve třídě s patnáctiletými dětmi, mi zrovna dvakrát na nadšení nepřidala.

Nakonec jsem se po mnoha emailech dostal k nějaké relativně schůdné možnosti. Na učilišti v Otvicích mi velmi detailně vysvětlili, jaké jsou možnosti získání vyučení pro člověka, jako jsem já. Tj. někoho, kdo už je ze školy opravdu hoooodně dlouho a nemůže sedět 3 roky každý den ve škole. Existuje možnost, že se na zkoušky připravím sám a za několika tisícový poplatek se nechám odborně vyzkoušet. Na cukráře je nutné složit 3 zkoušky, což po finanční stránce obnáší necelých 14 tisíc korun. Poté, co tyto zkoušky absolvuji, mohu na konci školního roku přejít k závěrečné zkoušce a po její úspěšném složení mohu být vyučeným cukrářem.

Takže na základě této informace jsem si pořídil opravdu velkou hromadu literatury a nyní stále hledám trochu času, abych se na to připravil 😀 Rád bych to stihl do konce příštího školního roku. Tak uvidím, jak se mi to podaří.

Vařené a pečené dobroty

Příprava různých sladkých i slaných dobrot je věc, která mě neskutečně baví. Oblažuji tak se svými kreacemi většinu svých známých a tu a tam vyrábím i něco tak říkajíc „na zakázku“. Bohužel zatím je to po většinou v okruhu blízkých známých.

Na začátku léta se mi ovšem podařilo dobře zapůsobit na rozlučce se školním rokem ve školce mé dcery, kde na jejich rozlučkovou akci napekl hromadu sušenek. Sušenky jsou jedním z artiklů, které mohu zatím dělat i oficiálně, takže jsem se rozhodl se s nimi prezentovat trochu více veřejně. A již v září se chystám na svůj první trh, ale o tom za chvilku.

U slaných dobrot si bohužel budu muset ještě trochu počkat. Zajímalo mě i získání vyučení co by řezníka, abych mohl vyrábět paštičky a terriny. Ale získání oficiálního papíru v tomto oboru bude ukrutný oříšek. Údajně je řezníků všude dost a tak de facto žádné rekvalifikace v tomto oboru nejsou. Je možné jít podobnou cenou jako u cukráře, ale zkoušek je nutné absolvovat 5. Mezi nimi jsou bohužel i zkoušky, které se doma člověk nenaučí, jako je například usmrcování a vykrvování zvířat. Je mi trochu záhadou, proč bych měl kvůli výrobě masných produktů umět usmrcovat a vykrvovat zvířata, když ta krkovička, co si na výrobu koupím už moc neběhá, ale budiž.

Navíc masná výroba, i kdybych dělal jenom králičí a drůbeží výrobky, je výrazně náročnější co do dohledu úřadů. Přímo v domácí kuchyni takové výrobky vyrábět nelze, jako třeba ony sušenky či marmelády.

Takže tato část plánu se posouvá o trochu do předu.

Zavařené výrobky

Za poslední skoro celý rok jsem uvedl na trh 3 výrobky:

  • cibulovou marmeládu s portským vínem
  • jablečné máslo
  • pikantní kečup s česnekem

Může se to zdát málo. Je 🙂 Ale neznamená to, že nic jiného nedělám. Za ten necelý rok jsem vyzkoušel velké množství receptů a zpracoval jsem velké množství ovoce a zeleniny. Řada receptů, na které jsem se velmi těšil, mě nakonec velmi zklamaly. Ale během testování jsem došel k několika zajímavým výrobků, které budu postupně uvádět na trh.

Zavařené výrobky jsou zatím nejvíce viditelným posunem v mém plánu. Za ten rok se mi podařilo najít několik zákazníků a začal jsem pracovat i na rozšíření prodejních míst. Zprovoznil jsem už i online prodej přes stránky Fler.cz a dokončuji vlastní internetový obchod, ten snad bude hotový během podzimu.

A na co, že budete moci těšit v budoucnu?

  • Během podzimu plánuji uvedení hořčice a to jak jemné, tak i hrubozrnné. Letos jsem již testoval některé recepty a určitě se bude na co těšit 🙂
  • Určitě přibude ještě jedna cibulová marmeláda, kterou jsem testoval se španělským sherry.
  • Na přelomu podzimu a zimy budu mít připravené dva extrakty, které užijete na pečení, bude se jednat o vanilkový a skořicový extrakt. Oba se již nějakou dobu luhují v kvalitní finské vodce. Takže na vánoční pečení bude možné je již pořídit 🙂
  • Přibude určitě v nabídce třešňové máslo, které jsem letos testoval a je vynikající. Sám jsem si ho oblíbil na odpolední svačinky. Ovšem jeho uvedení na trh bude až v nadcházející třešňové sezóně.
  • Nakládaná zelenina – aktuálně mám v nabídce (zatím neoficiální) nakládaný květáček, který je výrobný k popíjení, ale plánuji i další druhy zeleniny.

Sirupy

Během léta jsem se vrhl na výrobu sirupů a zpracoval jsem všechno, co mi přišlo pod ruku. Vyzkoušel jsem tak rybízové, jahodové, citrónové, pomerančové, grapefruitové, ananasové, angreštové, ostružinové i malinové. Dokonce jsem narazil i na sirup, který jsem hrozně chtěl vyzkoušet a už vím, že ho nikdy dělat nebudu … byl to melounový sirup.

Při testování v mém okolí se sirupy setkaly s výbornou odezvou. A tak jsem se rozhodl, že si udělám vlastní značku „Davídkův sirup“ a vrhnu se i na výrobu sirupů. Postupně uvedu na trh pár stálých příchutí a průběžně budou přibývat některé sezónní.

Farmářský trh

A na konec krok, ke kterému jsem se odhodlal po skoro roce plánů a vaření. Na konci září bych měl vyrazit na můj první farmářský trh v Chomutově. Budou to zrovna Jablečné slavnosti, tak věřím, že tam se svým jablečným máslem zaujmu 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *